Materjalid

Looduslike kiududega kangad on puuvill, lina, džuut, kanep, sisal, kapok ja ramjee.

Näiteks sits on labase koega puuvillane kangas. Sits on peenekoelisem kui kanvaa ja batistist tugevam.

Bjass on labase sidusega sitsist paksem puuvillane kangas. Batist võib olla peenest linasest kui ka puuvillast, siidist puuvill/polüestrisegu õhuke poolläbipaistev tihe labase sidusega kangas.

Kammpuuvill on kammitud puuvillane kangas. Puuvill puhastatakse, kraasitakse ja jaotatakse heiekimpudeks. Seejärel kammitakase ja eemaldatakse lühemad kiud. Kangas muutub siledaks, pehmeks ja tugevaks.

Linoon on kerge ja peen puuvillane või linane kangas. Kangal on tihe ja sile pealispind.

Puuvillstretš ühendab endas loodusliku puuvilla kandmismugavuse ja sünteetilise elastaani omadused.

Kanepist kangas on väga vastupidav, puuvillast 10 korda vastupidavam. Kangas on niiskust imav, kehal jahe ja laseb õhku läbi.

Džuuti kasutatakse rõivatööstuses kotiriidena. Kangas on läikiva pinnaga, teistest tsellulooskiududest kangastest veidi nõrgem kuid jäigem. Džuut on värvuselt valge, kollase, punase või halli varjundiga.

Ramjee on väärtuslikumaid ja kvaliteetsemaid kiudaineid ja ta sarnaneb linasele kangale. Segatuna teiste tsellulooskiududega annab ramjee materjalile tugevust ja läiget.

Kanvaa on suhteliselt hõreda koega puuvillane või linane kangas.

Linased kangad varieeruvad hallist rohekaspruunini. Kortsumise ja kulumise vähendamiseks on võimalik lisada kangale sünteeskiude. Odavama hinna saavutamiseks lisatakse ka puuvilla.  Kangas on valmistatud looduslikust linakiust. Kangas on antiseptilise ja antiallergeense toimega. Kangast iseloomustab ka termoreguleerivad omadused. Kivipesu töötlus muudab linase kanga pehmeks ja vähendab kokkutõmbamist. Kivipestud linane kangas on väga pehme ja vastupidav kangas. Sobib suurepäraselt rõivakangaks.

Hooldus: Masinpesu kuni 40 kraadi. Parima tulemuse saamiseks tuleks kasutada pesumasinal naturaalsete kangaste pesemiseks mõeldud programmi.Valgendamine ja  trummelkuivatamine ei ole lubatud. Triikida niiskelt.

Lina on üks minu lemmikuid kangaid ja sellest on pikemalt juttu blogis. Järjest alustan ka teiste looduslike materjalide tutvustamist blogis. Tasub jälgida ja vaadata, mis uut on lisatud.

Keemilistest kiududest kangad on viskoos, polüester, elastaan, modaal, lyocell, cupro, atsetaat, triatsetaat

Hooldus: Õrnpesu kuni 60 kraadi. Ei tohi tsentrifuugida ega trummelkuivatada. Triikimine temperatuuril kuni 150 kraadi. Suur kuumus sulatab kangast. Viskoos on bioloogiliselt lagunev. Viskoos ei ole taaskasutatav.

Hooldus: Käsi- või masinpesu kuni 30 kraadi. Trummelkuivatus keelatud. Triikida madalal temperatuuril. Keemiline eripuhastus lubatud.

Hooldus: Masinpesu või käsipesu kuni 30 kraadises vees. Lükra kangas ei armasta pesupulbriga liialdamist ja ei talu loputusvahendeid. Vältida tuleks ka tugevat tsentrifuugimist. Trummelkuivatamine on keelatud. Triikida madalal temperatuuril ilma auruta. Keemiline eripuhastus keelatud.